Napříč Afrikou: Etiopie, nejlepší káva světa a setkání s divokou tradicí

Úvod do Etiopie: Časový posun do jiného světa

Cestování po Etiopii je jako vstoupit do jiné dimenze. Při překročení hranic vás přivítá jiný letopočet, třináctiměsíční kalendář a naprosto odlišné vnímání času. Etiopané žijí o sedm let „pozadu“ oproti našemu gregoriánskému kalendáři, jejich den začíná v šest ráno naším časem a měsíců je třináct. Už jen tento systém je pro cestovatele fascinující, ale Etiopie toho nabízí mnohem více – od dechberoucí přírody po nejlepší kávu na světě.


Setkání v Moyale: Příběh Sebastiana

Na etiopsko-keňských hranicích v Moyale jsme potkali Sebastiana, švýcarského dobrodruha na cestě po Africe. Jeho příběh byl stejně dramatický jako fascinující – od úrazu na korálovém útesu přes ztrátu vědomí na safari až po ztrátu všech věcí během nemoci v Nairobi. Přesto se nevzdal a nadále objevuje krásy černého kontinentu.

Naše setkání odstartovalo sdílení cestovatelských zážitků u místní speciality – indžery, kyselé chlebové placky, která je základem etiopské kuchyně. První sousta byla náročná, ale Sebastian nás ujišťoval, že si na ni zvykneme, a dokonce si ji zamilujeme.


Etiopská káva: Tekuté zlato

Etiopie je právem považována za kolébku kávy. Její pěstování zde má tisíciletou tradici a místní rituály přípravy jsou kulturním pokladem. Malé kavárny nabízejí za neuvěřitelně nízké ceny špičkovou kávu, která svou chutí a vůní nemá konkurenci. Ráno jsme si vychutnávali několik šálků a objevovali, jak káva dokáže povznést náladu i ducha.


Cesta pěšky: Svoboda v divočině

Rozhodli jsme se pokračovat pěšky. Sebastian, zvyklý na pohodlí jiných dopravních prostředků, se chtěl přidat, aby vyzkoušel svobodu pěšího cestování. Vydali jsme se krajinou zelených kopců, dál od vesnic, abychom si užili klid přírody. První den nás provázela fascinace nad odlišnou krajinou a kulturou. Etiopie se na první pohled liší od zbytku Afriky – světlejší pleť místních lidí, jiné rysy a specifická vegetace.

Druhý den jsme potkali skupinu žen nesoucích obří náklady dřeva a potravin. Bosé ženy se zastavily u kaktusu, aby natrhaly jeho plody, a my jsme s úžasem sledovali, jak z nich obratně odstraňují pichlavou slupku a nabízejí nám sladkou dužinu. Bylo to nečekaně chutné a osvěžující.


Jinka: Brána do světa surmických etnik

Po čtyřech dnech jsme dorazili do města Jinka, výchozího bodu pro návštěvu domorodých kmenů surmických etnik. Tady jsme se opět setkali se Sebastianem, který dorazil autobusem. Jeho nadšení z prvního setkání se ženami kmene Mursi bylo nakažlivé. Tyto ženy jsou známé svými velkými terakotovými talířky ve rtech, jizvovým tetováním a vyraženými zuby.


Indžera: Jídlo, které se naučíte milovat

V Jince jsme se opět potkali s indžerou. Tato placka z fermentovaného teffu je kyselá a na první ochutnání nepříjemná. Přesto jsme jí museli dát další šanci, protože nic jiného k jídlu nebylo. Kupodivu jsme si na její chuť postupně zvykli – a co víc, nakonec se nám začala líbit.


Nezapomenutelný zážitek z Etiopie

Etiopie je země kontrastů – bohatá na historii, kulturu i přírodní krásy. Ať už je to výjimečná káva, fascinující tradice domorodých kmenů, nebo jedinečné gastronomické zážitky, Etiopie dokáže pohltit všechny vaše smysly. Naše cesta však nekončí – těšíme se na další dobrodružství mezi surmickými etniky.

Pokud toužíte po autentických zážitcích a máte odvahu opustit vyšlapané cesty, Etiopie by rozhodně měla být na vašem seznamu.

Zdroj: google, Stef Hoffer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top